tym bardziej że

tym bardziej że
7.03.2005
Witam!
Wracając do niegdyś poruszanego wątku wyrażenia tym bardziej że, chciałbym się dowiedzieć, czy poprawna jest również taka formuła: …, tym bardziej, że… Zaznaczam, że spotkałem się z taką pisownią w literaturze – m.in. w Mistrzu i Małgorzacie M. Bułhakowa, gdzie raz pisano …, tym bardziej że…, a innym razem …, tym bardziej, że… Z góry dziękuję i pozdrawiam Redakcję.
Podane wyrażenie może być połączeniem przysłówka i spójnika, np. „Cieszę się tym bardziej, że zaczynają się wakacje”, lub spójnikiem zestawionym „Cieszę się, tym bardziej że zaczynają się wakacje”. W przypadku pierwszym tym bardziej należy do zdania nadrzędnego, a pełni funkcję okolicznika. Mówiąc, podkreślimy to wyrażenie akcentem zdaniowym. W przypadku drugim akcentem zdaniowym wyróżnimy czasownik.
W pytaniu mowa zaś o trzecim wariancie, w którym tym bardziej miałoby być wydzielone z obu stron przecinkami. Nie wydaje mi się to potrzebne, bo nie jest wcale lepsze ani od pierwszego, ani od drugiego sposobu zapisu. Być może w polskim przekładzie Bułhakowa ma to jakąś motywację, ale musiałbym najpierw otrzymać odpowiednie cytaty.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!