typografia i interpunkcja

Czy dokonany kursywą zapis tytułu z wieńczącym go pytajnikiem/wykrzyknikiem, a umieszczony na końcu zdania należy zamknąć kropką? A może wystarczy znak interpunkcyjny należący do wspomnianego tytułu/nazwy?…
Na kolejnych zajęciach czytaliśmy rozmowę z Zygmuntem Baumanem pt. Co znaczy dzisiaj być sobą?.

Nie do końca analogiczny problem byłby ze stwierdzeniem:
Przekłady Jeana Baudrillarda ukazują się w Polsce nakładem wydawnictwa Sic!
Znaki interpunkcyjne mogą stanowić integralną część tytułów utworów, nazw własnych firmowych itp. Nie wpływa to natomiast na interpunkcję zdania, do którego tego rodzaju elementy zostały włączone. Oznacza to, że po znaku interpunkcyjnym należącym do tytułu bądź nazwy firmowej stawiamy na końcu zdania kropkę lub inny znak, który może zamykać wypowiedzenie. Opuszczenie kropki w drugim przykładzie może sugerować, że zdanie zakończone wykrzyknikiem ma charakter emocjonalny, gdy tymczasem wykrzyknik przynależy do nazwy wydawnictwa, a cała wypowiedź ma charakter neutralny i czysto informacyjny. A zatem brak kropki może wprowadzać czytelnika w błąd. Na całą sytuację nie wpływa również fakt, czy przytaczany tytuł został złożony kursywą, czy podany w cudzysłowie. Proszę zresztą zauważyć, iż umieszczenie omawianych tu elementów w cudzysłowie w naturalny sposób wymusza zakończenie zdania kropką, por.
Na kolejnych zajęciach czytaliśmy rozmowę z Zygmuntem Baumanem pt. „Co znaczy dzisiaj być sobą?”.
Przekłady Jeana Baudrillarda ukazują się w Polsce nakładem wydawnictwa „Sic!”.
Adam Wolański