tytuł i stanowisko

Wedle zasady ogólnej stopnie i tytuły naukowe umieszcza się przed nazwiskiem, a stanowisko uczelniane (jeśli chce się je zaznaczyć) – po nazwisku, np. dr hab. Jan Nowak, prof. UW. Czy wobec tego prawidłowy jest zapis: prof. zw. dr hab. Adam Król? Profesor zwyczajny to wszak stanowisko uczelniane, a nie tytuł naukowy. Czy w takim przypadku (jeśli właśnie zależy nam na wymienieniu tego stanowiska) nie powinno być raczej: prof. dr hab. Adam Król, prof. zw.?
Nazwa profesora tzw. uczelnianego zapisywana bywa na dwa sposoby: albo dr hab. prof. UW Jan Nowak (z takim zapisem spotykam się częściej), albo dr hab. Jan Nowak, prof UW.
Ujawnianie w zapisie stanowiska profesora zwyczajnego to inna sprawa. Jeśli w określonej sytuacji jest to konieczne (a nie jest, jak się nieraz zdarza, tylko przejawem próżności), wówczas stosujemy zapis: prof. zw. dr hab. Adam Król.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski