tytuł utworu cytatem

Tytuł opowiadania Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” wyróżniamy kursywą i cudzysłowem, ponieważ jest to cytat. Do jakiej postaci powinniśmy skracać podobne tytuły w przypisach typu dz. cyt.? Rozważam takie możliwości:
1. Żeromski, „Rozdzióbią…, dz. cyt., s. 5.
2. Żeromski, „Rozdzióbią”…, dz. cyt., s. 5.
3. Żeromski, „Rozdzióbią…”, dz. cyt., s. 5.
4. Żeromski, Rozdzióbią…, dz. cyt., s. 5.

A może jest jakaś lepsza?
To rzeczywiście nietypowa sytuacja, kiedy tytuł utworu występuje w cudzysłowie i nie możemy go skrócić poprzez oznaczenie miejsca urwania wielokropkiem, ponieważ cudzysłów – znak używany z reguły parzyście – pozostałby bez swojej pary. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest propozycja opatrzona numerem 3, w której wielokropek oznacza urwanie części tytułu i mamy zachowaną parzystość cudzysłowów.
Adam Wolański