tytuły filmów

Szanowni Państwo,
czy mając na myśli całą serię filmów, należy jej nazwę umieszczać w cudzysłowie? Na przykład czy Piraci z Karaibów (jako cały cykl, nie pojedyncze filmy) powinniśmy ująć w cudzysłów? Ponadto, w jaki sposób należy je zapisać w formie skrótowej (PzK, „PzK”?)
W pełnej nazwie zamiast cudzysłowu można użyć kursywy, a skrótu nie trzeba brać w cudzysłów ani wyróżniać kursywą. Ponieważ jest to skrót mało znany, jego użycie musi być jakoś uzasadnione. Można go używać np. w tabeli lub w bibliografii, gdzie pełna nazwa występowałaby bardzo często i skrót wtedy okazuje się użyteczny. W tabeli nawet pełna nazwa nie musi być ujęta w cudzysłów ani wyróżniona kursywą, jeśli nagłówek kolumny informuje, że znajdują się w niej tytuły filmów lub np. seriali.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski