tytuły grzecznościowe w nagłówkach listów

Dzień dobry!
Kolejne moje pytanie dotyczy również pisowni skrótów. Czy skróty tytułów naukowych należy pisać w jakichś wypadkach wielką literą? Jeśli występuję z podaniem w jakiejś sprawie do osoby z takim tytułem (np. prof., dr), to należy ten tytuł w nagłówku podania pisać wielką czy małą literą?
Pozdrawiam
Alina Borkowska
Skróty tytułów i stopni naukowych piszemy wielką literą zawsze wtedy, gdy zwracamy się do adresata mającego dany tytuł czy stopień. Zasada ta dotyczy zarówno korespondencji prywatnej, jak i pism urzędowych (w tym podań).
List wkładamy do koperty zaadresowanej np.:
Sz. Pan
Prof. dr hab. Antoni Baran
Sz. Pani
Dr Barbara Stefaniak

Podanie zaś rozpoczynamy adresem w formie np.:
Sz. Pani
Prof. dr hab. Anna Zaręba
Sz. Pan
Dr Antoni Kowalski

Warto pamiętać, że tytułów nie „odrywamy” od imienia i nazwiska, lecz zapisujemy je w tym samym wierszu.
Warto też pamiętać, że zgodnie z charakterystyczną dla polskiej etykiety zasadą skromności tytuł czy stopień naukowy nadawcy powinny być zapisane małą literą. Na przykład pisany zwykle po lewej stronie podania adres nadawcy winien mieć formę prof. dr hab. Adam Żbik lub dr Lucyna Kraśko.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski