tytuły grzecznościowe

Czy w przedstawieniu osoby na łamach gazety, z którą przeprowadza się wywiad, powinno się użyć tytułów, które ta osoba posiada, np. mgr inż., czy wystarczy przedstawić ją z imienia i nazwiska oraz funkcji jaką piastuje w firmie? Np wywiad z Janem Nowakiem, prezesem zarządu firmy czy raczej powinno być tak: wywiad z mgr. inż. Janem Nowakiem, prezesem zarządu firmy?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Tytuł magistra może jedną osobę nobilitować, inna zaś uzna, że jest on zbyteczny, gdyż prawie każdy absolwent wyższej uczelni jest magistrem. Poza tym na pewnych stanowiskach tytuł się liczy, na innych nie: oczekujemy, że dyrektor szkoły będzie (co najmniej) magistrem, a nie uważamy, aby prezes zarządu musiał mieć jakiś tytuł naukowy, choćby tak skromny. Najlepiej, aby dziennikarz uzgodnił z osobą, z którą przeprowadza wywiad, jak ona sama chciałaby być tytułowana w tekście.
Mirosław Bańko