tytuły i cytaty

W jaki sposób podajemy w tekście tytuły i cytaty? Czy kursywą w cudzysłowie, samą kursywą, czy tylko w cudzysłowie. Czy prawdą jest, że jako cytat możemy zapisać w cudzysłowie tylko cudze wypowiedzi, a nie np. własne (bo mają to być cudze słowa, co wynika z nazwy – cudzysłów)?
Przytaczane w tekście tytuły książek oraz ich części (tomów, rozdziałów itp.), wierszy, artykułów, obrazów, rzeźb, utworów muzycznych, filmów, programów telewizyjnych i audycji radiowych składa się kursywą bądź w cudzysłowie. Tytuły gazet i czasopism składa się zwyczajowo w cudzysłowie. W przypadku cytatów mamy do wyboru trojakie rozwiązanie: 1. można je umieszczać w cudzysłowie, 2. składać kursywą, 3. wydzielać w postaci osobnego bloku tekstu złożonego mniejszym stopniem pisma i/lub z dodatkowym wcięciem (dotyczy to zwłaszcza dłuższych cytatów).
Stosując jedno z powyższych rozwiązań edytorskich, możemy także wyróżniać przytoczenia własnych słów, zaczerpnięte z wcześniej stworzonych lub opublikowanych tekstów. Będziemy mieli wówczas do czynienia z tzw. autocytatem. Ponadto nikt nas wówczas nie posądzi o autoplagiat, który występuje wtedy, gdy autor przepisuje rozległe fragmenty opublikowanego już tekstu.
Adam Wolański