tytuły postaci X, czyli Y

Szanowni Państwo,
nurtuje mnie kwestia pisowni wielką literą w odniesieniu do niektórych książkowych podtytułów: takich, które nie są pisane po kropce, a są poprzedzane słowem czyli. Na przykład: „Julia, czyli Nowa Heloiza”, „Zmierzch bożyszcz, czyli Jak filozofuje się młotem”, „Justyna, czyli Niedole cnoty”. Spotkałam się z przypadkami zapisu wielką i małą literą. Czy są też jednoznaczne reguły dotyczące stawiania przecinka w takich tytułach?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Spójnik czyli poprzedzamy przecinkiem (na stronie tytułowej i na okładce jest on zbyteczny, jeśli miałby się znaleźć na końcu wiersza), a po spójniku piszemy zasadniczo małą literą, chyba że następne słowo jest nazwą własną. Spośród przytoczonych w pytaniu tytułów tylko pierwszy ma zwyczajowo wielką literę po czyli. Często zresztą jest przytaczany w postaci skróconej jako Nowa Heloiza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski