udrożniać czy udrażniać?

Szanowni Eksperci,
w reklamach telewizyjnych promujących medykamenty przeciw katarowi mówi sie o tych lekach, że udrożniają nos. Czy nie powinny one nosa tego udrażniać?
Dziękluję
Iwona
Najwidoczniej producenci tych reklam korzystają ze słowników. W większości słowników bowiem podano tylko formę udrożniać, mimo że w zwyczaju językowym wielokrotnie częstsza jest forma udrażniać (ku mojej satysfakcji, gdyż w Innym słowniku języka polskiego pod moją redakcją ją właśnie przytoczyliśmy jako jedyną). Na Pani pytanie można więc odpowiedzieć tak: obie formy, udrożniać i udrażniać, są poprawne, ale druga jest o wiele częstsza (w Narodowym Korpusie Języka Polskiego ma frekwencję przeszło 10 razy większą od swojej rywalki).
Oprócz frekwencji na korzyść formy udrażniać działają analogiczne przykłady wariancji, choćby upodobnić vs. upodobniać lub upodabniać (ale nie upadabniać, gdyż wymiana głosek [o] – [a] może następować w części rdzennej wyrazu, nie w przedrostkowej).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski