ukośnik w funkcji nawiasów

Spotykam się czasem z tekstami, w których zamiast nawiasów okrągłych () używa się ukośników. Kiedyś stare maszyny do pisania nie miały nawiasów okrągłych w zestawie czcionek, ale obecnie można je wpisać na każdym komputerze. Wobec tego czy używanie ukośników w miejsce nawiasów nie jest błędem?
Jeśli tylko dostępne są nawiasy okrągłe, należy im dawać pierwszeństwo, choćby dlatego, że są dwa i każdy widzi, który jest lewy, a który prawy. Ukośna kreska natomiast raz zastępuje nawias otwierający, raz nawias zamykający i przez to tekst staje się mało czytelny.
Użycia ukośnika zamiast nawiasu nie można jednak rozpatrywać w kategoriach błędu językowego. Jest to raczej konwencja wynikająca z braku właściwego znaku – zło konieczne i dlatego usprawiedliwione. W tzw. małej poligrafii wydano wiele książek, w których ukośnik używany jest zamiast nawiasów – są wśród nich nawet skrypty uniwersyteckie do nauki kultury języka! Mimo że komputery rozwiązały wiele dawnych problemów, podobnych konwencji wynikających z braku odpowiednich znaków graficznych dziś też się używa. Na przykład zamiast Müller wolno nam napisać Mueller – w tej sprawie wypowiadała się nawet Rada Języka Polskiego.
Mirosław Bańko