ul. Osiedle Królewskie

Dzień dobry,

zmieniam miejsce zamieszkania. Mój nowy adres brzmi „ul. Osiedle Królewskie”. Jest to dosyć niestandardowe połączenie „ulicy” i „osiedla”. Czy podając mój adres poprawnym będzie pisanie po prostu „os. Królewskie”? Ktoś kto mieszka na ulicy Kwiatowej to pisze „ul. Kwiatowa”, a na osiedlu Piastowskim pisze „os. Piastowskie”. Jak będzie poprawnie w tym przypadku?

Będę wdzięczny za pomoc, sytuacja dla mnie nie jest oczywista.

Szanowny Panie,

jeśli w dokumentach widnieje nazwa ulica Osiedle Królewskie, to jest wyrażenie Osiedle Królewskie stanowi nazwę ulicy. Do niego dołączamy słowo ulica wskazujące na typ obiektu. Aby uniknąć nieporozumień (oraz kłopotów administracyjnych), należy (przynajmniej w sytuacjach oficjalnych) posługiwać się pełną nazwą: ulica Osiedle Królewskie. Jeśli chodzi o wyrażenie osiedle Piastowskie, to skoro nie towarzyszy mu wyraz ulica, a dodatkowo osiedle jest pisane od małej litery, to samą nazwę własną stanowi Piastowskie, a osiedle jest nazwą gatunkową.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski