ulica Tramwajarzy Warszawskich

Dzień dobry. Która forma nazwy ulicy byłaby lepsza: ulica Warszawskich Tramwajarzy czy ulica Tramwajarzy Warszawskich?

Przydawka przymiotna stojąca przed rzeczownikiem oznacza przygodną cechę przedmiotu, jedną z wielu jego właściwości, por. np. ciekawa książka, dobry pracownik, znany artysta. Taki szyk jest również spotykany w nazwach ulic, por. np. ul. Kwietnej Łąki, ul. Koński Jar, ul. Polnej Róży. Jednak szyk porzeczownikowy przydawki sprawia, że przymiotnik wyraża wtedy najistotniejszą cechę osób, rzeczy czy zjawisk i odróżnia je od innych, podobnych. Taka przydawka tworzy z rzeczownikiem jedno pojęcie gatunkowe. Dlatego też w toponimach miejskich przydawki przymiotne określające grupy osób mają zwykle szyk porzeczownikowy, por. aleja Powstańców Śląskich, aleja Powstańców Wielkopolskich, most Powstańców Warszawskich. Nowy toponim powinien zatem przyjąć brzmienie: ulica Tramwajarzy Warszawskich.

Adam Wolański