ulubiony

Dzień dobry,

czy poprawne jest sformułowanie ulubiony przez kogoś, np. bajka ulubiona przez dzieci?

Pozdrawiam

Agnieszka

Szanowna Pani,

ulubiony występuje w dwóch funkcjach – jest przymiotnikiem oraz imiesłowem biernym czasownika ulubić. W tej pierwszej funkcji łączy się z rzeczownikiem w dopełniaczu (czyjś ulubiony, np. ulubiona bajka dzieci), w tej drugiej – z konstrukcją przez kogoś (np. bajka ulubiona przez dzieci). Między wyrażeniami ulubiona bajka dzieci a bajka ulubiona przez dzieci jest niewielka różnica znaczeniowa – to drugie wskazuje na czynnościowy charakter.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski