umniejszać

Czy czasownik umniejszać łączy się z biernikiem, czy celownikiem? Mogę umniejszać coś czy czemuś, a może można i tak, i tak?
Czasownik umniejszać rzadzi biernikiem, ale ponieważ występuje zwykle w formie zaprzeczonej, pojawia się najczęściej w towarzystwie dopełniacza, np. „Możemy rozumieć motywy jego odejścia, choć w niczym nie umniejsza to naszego żalu”, „Brytyjczycy nie będą już mogli umniejszać ogromnego wkładu polskiego wywiadu w przebieg zmagań wojennych” (cytaty z Korpusu Języka Polskiego PWN).
Mirosław Bańko, PWN