użycie cudzysłowu

Opisujemy statek kosmiczny w kształcie diamentu i piszemy: „Zza planety wyleciał statek w kształcie diamentu”, a później skracamy sobie jego opis do pojedynczego słowa i piszemy np. „Po chwili diament zawrócił”. Czy w tym przypadku słowo diament powinno być ujęte w cudzysłów, czy też nie ?
Nie ma takiej potrzeby, z kontekstu powinno jednoznacznie wynikać, że chodzi tu o specyficzne użycie tego słowa, a słowniki ortograficzne przestrzegają przed nadużywaniem cudzysłowu do oznaczania przenośnych użyć wyrazów.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski