użycie cudzysłowu

Witam!
Proszę o wyjaśnienie zasad stosowania cudzysłowu. Czy zwroty typu: był ostatnią tarczą Rzymu, tzw. ludowa łacina, renesans karoliński, pomazaniec boży, chansons de geste, rycerz-zakonnik, gnuśny król należy ujmować w cudzysłów lub wyróżniać kursywą? Przeglądając różne publikacje, znajdowałam różną pisownię ww. zwrotów lub zwrotów do nich podobnych.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Podanych wyrażeń i podobnych nie musimy bez szczególnej potrzeby ujmować w cudzysłów. Szczególną potrzebą jest zwłaszcza cytowanie, np. „Słowami «renesans karoliński» określa się okres ożywienia kulturalnego za czasów Karola Wielkiego”. Jeśli takiego wyrażenia używamy (a więc nie ograniczamy się do definiowania), cudzysłowu nie stosujemy, np. „W czasach renesansu karolińskiego znakomicie rozwinęło się szkolnictwo”. Kursywą zaś wyróżnia się zwykle w druku wyrazy cytowane w formie oryginalnej z obcych języków (w naszym wypadku dotyczyłoby to tylko terminu chansons de geste).
Szczegółowe zasady podają Wielki słownik ortograficzny PWN (reguły [438-450]) oraz internetowy słownik ortograficzny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski