versus

Szanowni Państwo,

mam następujące pytanie: chodzi o stosowanie łacińskiego skrótu vs. — jak po takim skrócie powinna wyglądać odmiana? Czy powinniśmy stosować mianownik, czy celownik — tak jakbyśmy powiedzieli przy użyciu słowa przeciw. Który z przykładów jest poprawny: Komisja Europejska vs. Republika Słowacji czy Komisja Europejska vs. Republice Słowackiej?

Z ukłonami

Jan Rakieta

Zapożyczony z łaciny wyraz versus (w skrócie: vs. lub vs; pol. ‘przeciw, przeciwko’) nie przejmuje wymagań składniowych polskiego przyimka przeciw. Forma użyta po wyrazie versus lub jego skrócie powinna mieć formę mianownikową, por. np.

  • faszyzm versus demokracja
  • Kamiński vs. Kowalski. Jak wyrok SN wpłynie na nasze życie?
  • Komisja Europejska vs. Republika Słowacji
Adam Wolański