w Kujawskiem

Dzień dobry,
czy pisząc nazwę województwa bez słowa województwo (np. kujawskie), można zapisać je wielką literą?
Dziekuję i pozdrawiam.
Dorota K.
Nie tylko można, ale wręcz trzeba, gdyż słowo Kujawskie, użyte bez słowa województwo, jest rzeczownikiem, co więcej – nazwą własną, i jako takie wymaga wielkiej litery na początku.
Takie urzeczownikowione przymiotniki używane są tylko w rodzaju nijakim, nawet jeśli nie istnieje dziś województwo (rzeczownik nijaki), które mogłoby to tłumaczyć. Mamy więc tylko (to) Kujawskie, Płockie, Sandomierskie i in. W narzędniku i miejscowniku rzeczowniki te przyjmują końcówkę -em, np. w Kujawskiem, podobnie jak nazwy miejscowości o odmianie przymiotnikowej zakończone na -e, np. w Zakopanem, i podobnie zbudowane nazwiska, np. z Lindem.
Powyższe uwagi nie dotyczą sytuacji, w których słowo województwo nie jest obecne w bezpośrednim kontekście, tylko w dalszym np. „Nowe drogi powstaną w województwie mazowieckim, a także w małopolskim i podkarpackim”.
Mirosław Bańko, PWN