w Poznańskiem

Witam,
kiedy mówi się o Województwie Poznańskim, a kiedy o Poznańskiem? Przyznam, że druga forma brzmi dla mnie bardzo archaicznie, a reguły co do stosowania obu form są dla mnie dosyć nieostre. Czytałem kiedyś, że Polska Akademia Umiejętności ustaliła w 1936 r. końcówki -im//-ym. Skąd więc taki wyjątek?
Pozdrawiam.
Gdy mówimy o województwie poznańskim (a piszemy to małymi literami!), to używamy rzeczownika z towarzyszącym mu przymiotnikiem. Gdy natomiast mówimy o Poznańskiem, to używamy odprzymiotnikowego rzeczownika o odmianie częściowo przymiotnikowej (Poznańskiego, Poznańskiemu), a częściowo rzeczownikowej (z Poznańskiem, w Poznańskiem jak oknem, polem). Tak samo odmieniają się nazwy miejscowości na -e (np. Zakopanego, w Zakopanem) i identycznie zakończone nazwiska (np. Lindego, z Lindem). O powodach, dla których Komitetowi Ortograficznemu PAU w 1936 roku nie udało się ujednolicić odmiany rzeczowników odprzymiotnikowych, pisze Stanisław Jodłowski w Losach polskiej ortografii.
Mirosław Bańko, PWN