w coś czy w czymś?

Proszę o wyjaśnienie, od czego zależy dobranie przypadka do przyimka w. Czy od rzeczownika, czy czasownika? Czasami czytam: „Ktoś wpisuje w komórkę (w programie komputerowym) wyraz” lub „W odpowiednim polu wpisz…”. Być może któraś z tych konstrukcji jest niepoprawna.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Konstrukcja w coś może nazywać m.in. ruch, por. rzucić w coś, konstrukcja w czymś – położenie, por. znajdować się w czymś. Szczegółów należy szukać w haśle w w słownikach (zwłaszcza dużych i dokładnych, bo małe mają skłonność na takich hasłach oszczędzać miejsce).
W wypadku czasownika wpisać właściwsze jest użycie przyimka w z biernikiem (np. „Wpisz tekst we właściwe rubryki tabeli”); w wypadku czasownika zapisać lepszy natomiast jest miejscownik („Zapisz wyniki we właściwych rubrykach tabeli”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski