w czy na?

w czy na?

15.11.2010
15.11.2010

Witam serdecznie!

Od pewnego czasu nurtuje mnie problem związany z zastosowaniem przyimków na oraz w. Często widzę przykłady zamiennego ich stosowania np. w/na sali, we/na dworze (mając na myśli posiadłość), w/na zakładzie. Intuicyjnie czuję, kiedy według mnie jest to dopuszczalne, nie potrafię jednak przypisać tego żadnej regule.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie,

M.

Reguła dotycząca przyimków w i na jest dość ogólna: pierwszego używamy w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych, drugiego w odniesieniu do przestrzeni otwartych. Granice nie zawsze są wyraźne: powiemy np. na stadionie, ale obocznie w hali sportowej lub na hali sportowej (mimo że druga forma brzmi tak, jakby chodziło o pastwisko w górach). Otwartości, o której mowa wyżej, nie można brać zbyt dosłownie: hala sportowa jest obiektem zamkniętym, przykrytym dachem, ale ponieważ jest duża, mamy skłonność traktować ją podobnie jak stadion. Gdy mowa o małym zamkniętym pomieszczeniu, użycie przyimka na staje się mało prawdopodobne, może nawet być błędem, por. w sali lub na sali, ale w gabinecie, w pokoju, w windzie, nie inaczej.

O wyborze między przyimkiem w a przyimkiem na pisaliśmy już w naszej poradni. Można spróbować wyszukać w jej archiwum frazy typu „w fabryce”, „na zakładzie” – w ten sposób powinna Pani znaleźć więcej na interesujący Panią temat.

Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego