w czy na?

Witam serdecznie!

Od pewnego czasu nurtuje mnie problem związany z zastosowaniem przyimków na oraz w. Często widzę przykłady zamiennego ich stosowania np. w/na sali, we/na dworze (mając na myśli posiadłość), w/na zakładzie. Intuicyjnie czuję, kiedy według mnie jest to dopuszczalne, nie potrafię jednak przypisać tego żadnej regule.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie,

M.

Reguła dotycząca przyimków w i na jest dość ogólna: pierwszego używamy w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych, drugiego w odniesieniu do przestrzeni otwartych. Granice nie zawsze są wyraźne: powiemy np. na stadionie, ale obocznie w hali sportowej lub na hali sportowej (mimo że druga forma brzmi tak, jakby chodziło o pastwisko w górach). Otwartości, o której mowa wyżej, nie można brać zbyt dosłownie: hala sportowa jest obiektem zamkniętym, przykrytym dachem, ale ponieważ jest duża, mamy skłonność traktować ją podobnie jak stadion. Gdy mowa o małym zamkniętym pomieszczeniu, użycie przyimka na staje się mało prawdopodobne, może nawet być błędem, por. w sali lub na sali, ale w gabinecie, w pokoju, w windzie, nie inaczej.

O wyborze między przyimkiem w a przyimkiem na pisaliśmy już w naszej poradni. Można spróbować wyszukać w jej archiwum frazy typu „w fabryce”, „na zakładzie” – w ten sposób powinna Pani znaleźć więcej na interesujący Panią temat.

Mirosław Bańko, PWN