w każdym razie

Dzień dobry, często słyszę w wypowiedziach określenie w „każdym bądź razie”. Czy jest to poprawna wypowiedź, czy powinno się używać sformułowania „w każdym razie”? Przykład: „W każdym bądź razie nie posłuchał mnie i zrobił jak uważał" czy: "w każdym razie nie posłuchał mnie i zrobił jak uważał". Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam - Maria

Wydawnictwa poprawnościowe uznają wyrażenie *w każdym bądź razie za błąd i dowodzą, że powstało przez skontaminowanie („skrzyżowanie”) zwrotów w każdym razie i bądź co bądź. Jeśli chcemy zasygnalizować, że coś się wydarzyło bez względu na okoliczności, niezależnie od wszystkiego innego, powinniśmy się posłużyć konstrukcją w każdym razie.

Adam Wolański