w kinie plenerowym

Szanowni Państwo,

mam dylemat dotyczący przyimka poprzedzającego „kino plenerowe”. Poprawne będzie wyrażenie „byłem w kinie plenerowym” czy „byłem na kinie plenerowym”? Problematyczna jest dla mnie kwestia czy traktować je jako miejsce, czy może raczej jako wydarzenie?

Wyrażenie kino plenerowe to określenie miejsca. Jeśli dana osoba była, jest lub będzie w tej przestrzeni, to komunikując ten fakt, powie, że była w kinie plenerowym. Wydarzeniem są seanse, projekcje, pokazy itp. odbywające się w kinie. W takim wypadku powiemy: byłem/byłam na seansie w kinie plenerowym. Tego rodzaju rozróżnienie obowiązuje nas w normie wzorcowej polszczyzny. W normie potocznej dopuszczalne są rozmaite „skróty myślowe”, w których przyimek na jest łączony z rzeczownikami nienazywającymi wydarzeń, imprez itp., por. np. na logice (w zn. ‘na zajęciach z logiki’), na komisji (w zn. ‘na posiedzeniu komisji’), na zarządzie (w zn. ‘na posiedzeniu zarządu’). Na tej samej zasadzie w normie użytkowej możemy powiedzieć: na kinie plenerowym w znaczeniu ‘na seansie kina plenerowego’.

Adam Wolański