w konkursie

Witam,
chciałabym zapytać, która z form jest poprawna: występować na konkursie (np. chopinowskim) czy w konkursie. Wydawało mi się, że poprawna jest konstrukcja z w, ale ostatnio w wielu mediach przy okazji relacji z Konkursu Chopinowskiego pojawiała się konstrukcja z na.
Pozdrawiam serdecznie
Teresa
W konkursie to forma zdecydowanie częstsza, jej przewaga nad formą na konkursie w Korpusie Języka Polskiego PWN jest 15-krotna. Ta druga trafia się jednak od dawna, można ją znaleźć np. u Andrzejewskiego, Boya-Żeleńskiego, Brzechwy, Irzykowskiego, Iwaszkiewicza, Gałczyńskiegom czy Miłosza. Przykłady zastosowania formy na konkursie – te, które widziałem – nie rażą. Owszem, wszędzie bodaj można by użyć w zamian formy w konkursie, i to bez istotnej zmiany znaczenia. Odwrotna zamiana nie zawsze jest natomiast możliwa, np. uczestniczyć na konkursie to błąd składniowy, gdyż uczestniczy się w czymś, a nie na czymś.
Mirosław Bańko, PWN