w lato, czyli w wakacje

Czy można powiedzieć, że zrobi się coś w lato albo w wakacje? Pierwsze wyrażenie odbieram jako niepoprawne, drugie natomiast mnie nie razi. Czy słusznie?
W lato jest potoczne. W Korpusie Języka Polskiego PWN mamy kilkadziesiąt przykładów, ale większość pochodzi z potocznych rozmów, a reszta z dialogów powieściowych. W wakacje natomiast jest stylistycznie neutralne, poza tym dwa i pół raza częstsze. (Świadomie użyłem formy dwa i pół raza, nie zalecanej przez słowniki poprawnej polszczyzny, zamiast dwa i pół razy, gdyż ta ostatnia jest znacznie rzadsza).
Mirosław Bańko, PWN