w miarę jak

Witam,
proszę o informację, gdzie w zdaniu: „Kolejarze muszą zamykać tunele w miarę jak posuwają się prace na dworcu głównym” powinien być prawidłowo postawiony przecinek? A może w tym przykładzie nie powinno go być mimio że są dwa orzeczenia?
Pozdrawiam serdecznie
Grażyna K.
Postawienie przecinka przed jak oznaczałoby, że robimy tu na chwilę pauzę. Taka pauza byłaby jednak nienaturalna, gdyż ciąg w miarę jak w całości pełni funkcję spójnika i tak zresztą został opisany w Innym słowniku języka polskiego (a w przykładach tam podanych nie umieszczono przecinka między w miarę a jak). W Pani przykładzie przecinek powinien się znaleźć przed całym tym wyrażeniem: „Kolejarze muszą zamykać tunele, w miarę jak posuwają się prace na dworcu głównym”. Por. też par. [364] i [365] w zasadach pisowni Wielkiego słownika ortograficznego PWN, gdzie – mimo różnic w terminologii i w interpretacji gramatycznej przykładowych zwrotów – wywód idzie w tym samym kierunku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski