w oczyszczalni czy na oczyszczalni?

Jeżeli mówimy o wypadku, który zdarzył sie na terenie oczyszczalni ścieków (ale nie w budynku), czy powinniśmy powiedzieć, że do wypadku doszło na oczyszczalni, czy w oczyszczalni? Czy też może obie formy są prawidłowe?
Powiedziałbym w oczyszczalni, nie na oczyszczalni, niezależnie od tego, czy chodzi o teren, czy o budynek. Połączenia typu pracować na fabryce rozpowszechniły się wkrótce po wojnie, niewątpliwie w związku z zachodzącą wtedy „demokratyzacją” języka. Niektórzy językoznawcy byli skłonni je akceptować w pewnym zakresie, np. prof. Zenon Klemensiewicz, szerszemu ogółowi znany jako autor podręczników składni, powstrzymywał się wprawdzie od bezpośredniej oceny normatywnej, ale sugerował następujące rozstrzygnięcie: w fabryce, gdy chodzi o budynek, ale potocznie na fabryce, gdy chodzi o teren zakładu. Później sugestię tę przejęły słowniki poprawnej polszczyzny. Zgodnie z nią można by przystać na określenie na oczyszczalni w języku potocznym. Ale jeśli wolno mi wypowiedzieć przy tym własne zdanie – to jestem przeciwny tej konstrukcji.
Mirosław Bańko, PWN