w porównaniu do

Dlaczego wyrażenie w porównaniu do… jest błędne? Czy tylko w porównaniu z… jest poprawne?
Takie jest stanowisko słowników poprawnej polszczyzny, ale nie bez powodu złośliwcy twierdzą, że poprawnej polszczyzny trzeba szukać wśród wyrażeń napiętnowanych przez te słowniki. Narodowy Korpus Języka Polskiego w podkorpusie zrównoważonym (300 milionów słów) ma ponad dwa tysiące wystąpień ciągu w porównaniu do… na ponad osiem tysięcy wystąpień ciągu w porównaniu z… Jak widać, słowniki normatywne słusznie dają pierwszeństwo konstrukcji częstszej, ale niepotrzebnie kwestionują rzadszą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski