w przeliczeniu na…

Spotkałem się niedawno ze sformułowaniem wartość wykonanych robót w przeliczeniu za zatrudnionego. Czy nie powinno być na zatrudnionego?
Powinno być w przeliczeniu na…, ponieważ taki jest schemat łączliwości podstawowego czasownika: przeliczyć coś na coś, por. „Produkcja rolna w przeliczeniu na zatrudnionego jest dwa i pół razy większa niż przed laty”.
Tego rodzaju konstukcje często pojawiają się w formie w przeliczeniu na głowę…, np. „Na informatykę wydajemy w przeliczeniu na głowę mieszkańca dwa i pół raza mniej niż Słoweńcy i Czesi (…)”. Brzmi to trochę makabrycznie, jak z opowieści łowców głów, jeśli zważyć, że zwrot w przeliczeniu na… dotyczy też przeliczania walut, np. „Ile to jest, w przeliczeniu na złotówki, 38 900 jenów?” (wszystkie cytaty z NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski