w przypadku (,) gdy

Czy można dowolnie, w zależności od sensu, używać przecinka w wyrażeniu w przypadku gdy? Gdy stykam się z tą formą, raz chcę postawić przecinek przed w, a drugim razem chcę go umieścić przed gdy. Nie mam takich obiekcji, gdy chodzi o w razie gdy.
Dziękuję za odpowiedź
A.B.
Poruszona kwestia wydaje mi się analogiczna do tej, o której mowa w par. [365] naszego słownika ortograficznego, dostępnego na stronach WWW. Stawiałbym więc przecinek po słowie przypadku, gdybym chciał położyć na nim akcent, a nie stawiał w przeciwnym razie. Na przykład: „Nabywca otrzyma zwrot kosztów jedynie w przypadku, gdy okaże dowód zakupu”. Ale: „Nabywca może nie odzyskać swoich pieniędzy, np. w przypadku (,) gdy zgubi dowód zakupu”. W pierwszym z tych zdań przecinek uważam za konieczny, w drugim pierwszy przecinek jest konieczny, drugi zaś wydaje się fakultatywny.
Mirosław Bańko, PWN