w ramach którego

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, który szyk jest poprawny: w ramach którego czy w którego ramach?

Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka
Ogólna zasada głosi, że zaimek który stoi na pierwszym miejscu w zdaniu podrzędnym: Film, którego realizacja trwała 10 lat, został wreszcie skończony (nie: Film, realizacja którego…).
Oprócz tej zasady jest jednak druga, mówiąca o szyku zaimka który towarzyszącego stałym, sfrazeologizowanym połączeniom typu na podstawie, na mocy, na rzecz itd. oraz właśnie w ramach – tu który następuje po tych wyrażeniach. Poprawnie zatem napiszemy (i powiemy): Festiwal, w ramach którego odbył się pokaz filmu, ma już długą tradycję.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski