w realu

Jak niepotocznie można powiedzieć „w realu”, w znaczeniu „w świecie rzeczywistym, nie online”. Znam tylko to potoczne określenie, ale nie wiem czy istnieje jakiś odpowiednik w normie wzorcowej.

Neutralnym stylistycznie ekwiwalentem wyrażenia potocznego w realu (od ang. in real life ‘w rzeczywistości’) są określenia peryfrastyczne typu: w świecie rzeczywistym, w świecie materialnym lub po prostu w rzeczywistości (bezprzymiotnikowej w odróżnieniu od np. wirtualnej lub cyfrowej). Popularność omawianego tu potocyzmu wynika właśnie z tego, że nie ma on swojego równie ekonomicznego (krótkiego i przejrzystego znaczeniowo) odpowiednika w słownictwie wspólnoodmianowym.

Adam Wolański