w roku dwa tysiące czwartym

Czy poprawne jest jest powiedzenie z dwutysięcznego pierwszego roku czy może z dwa tysiące pierwszego roku? A może obie formy są poprawne?
Pierwsza forma jest niewygodna, wymaga odmieniania obu członów, trudno sobie wyobrazić, aby mogła stanowić w przyszłości wzór do naśladowania. Nie chcemy chyba mówić np. z dwutysięcznego setnego dwudziestego piątego roku, tak zresztą jak nie mówimy z tysięcznego setnego dwudziestego piątego roku. Dlatego forma z dwa tysiące pierwszego roku jest lepsza. Dziś często słyszy się z dwutysięcznego pierwszego (drugiego itd.) roku, co jest analogią do roku dwutysięcznego. Ale z upływem lat będziemy coraz częściej ograniczać się do odmieniania tylko dziesiątek i jedności, czyli wybierzemy konstrukcję prostszą.
Mirosław Bańko, PWN