w roku dwa tysiące czwartym

 
w roku dwa tysiące czwartym
10.05.2004
Czy poprawne jest jest powiedzenie z dwutysięcznego pierwszego roku czy może z dwa tysiące pierwszego roku? A może obie formy są poprawne?
Pierwsza forma jest niewygodna, wymaga odmieniania obu członów, trudno sobie wyobrazić, aby mogła stanowić w przyszłości wzór do naśladowania. Nie chcemy chyba mówić np. z dwutysięcznego setnego dwudziestego piątego roku, tak zresztą jak nie mówimy z tysięcznego setnego dwudziestego piątego roku. Dlatego forma z dwa tysiące pierwszego roku jest lepsza. Dziś często słyszy się z dwutysięcznego pierwszego (drugiego itd.) roku, co jest analogią do roku dwutysięcznego. Ale z upływem lat będziemy coraz częściej ograniczać się do odmieniania tylko dziesiątek i jedności, czyli wybierzemy konstrukcję prostszą.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!