w tym temacie

Szanowny Panie Profesorze,
proszę o rozwiązanie moich wątpliwości dotyczących często używanego ostatnio zwrotu w tym temacie (zamiast na ten temat). Dla mnie zwrot ten jest dość rażący, ale czy rzeczywiście jest niepoprawny? Przykład użycia: „Przełomowym artykułem w tym temacie był Test Infected: Programmers Love Writing Tests Kenta Becka i Ericha Gammy — stanowiący znakomite wprowadzenie do zagadnienia i wciąż aktualny” albo „Spotkamy się dzisiaj w tym temacie”.
W pierwszym Pani przykładzie zamiast w tym temacie należało napisać na ten temat, w niektórych innych zdaniach właściwsze byłoby w tym zakresie. Drugiego Pani przykładu nie rozumiem, więc nie umiem zaproponować poprawki.
Zajrzałem na strony WWW, aby sprawdzić, czy internauci mają świadomość, że w tym temacie to konstrukcja naganna. Nie znalazłem na to ani dowodów wprost, ani nie wprost, takich jak ujmowanie tego zwrotu w cudzysłów. Znalazłem za to niecenzuralną rymowankę, w której z temacie rymuje się znacie, i wydaje mi się ona jedynym przykładem, w którym zwrot ten można uznać za uzasadniony.
Zaskakująco dużo przykładów na w tym temacie ma Narodowy Korpus Języka Polskiego, nie tylko w tekstach internetowych, ale także w prasie i w książkach. Może jestem uprzedzony, ale mimo to tytułowy zwrot wydaje mi się przykładem niedobrej polszczyzny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski