w wakacje

Dzień dobry,

mam pytanie, czy wyrażenie „we wakacje” jest błędne? Wiem, że bardziej popularne jest „w wakacje” lub „podczas wakacji”, ale czy „we wakacje” jest zupełnie niepoprawne, czy może tylko rzadziej używane?

Przyimek w w formie we pojawia się regularnie przed grupą spółgłosek, z których pierwszą jest [v] lub [f], por. np. we fraku, we Francji, we Fromborku, we Włodawie, we Wrocławiu, we Wronkach, we wrzątku i we wtorek. Czasami – niejako poza tą ogólną regułą – pojawia się też przed wyrazami, które na początku mają dwie inne spółgłoski, np. we środę, we czwartek (obok także poprawnych: w środę, w czwartek), we Lwowie, we śnie. Spotyka się ją czasem w utartych związkach wyrazowych, np. dać się komuś we znaki (choć wpatrywać się w znaki drogowe) cze we dnie i w nocy (choć w dzień i w nocy).

Konstrukcja *we wakacje jest nacechowana dialektalnie (na południu Polski we jest używane z wyrazami, w których po spółgłosce [v] lub [f] występuje samogłoska, np. we wodzie) i jako taka nie mieści się w normie ogólnopolskiej.

Adam Wolański