w wannie i poza nią

Czy wyrażenie w wannie i poza nią jest niepoprawne tak samo, jak wyrażenie przed i po obiedzie?
Konstrukcja przed i po obiedzie jest źle zbudowana, ponieważ przyimki rządzą różnymi przypadkami. Gdyby przyimki miały jednakową rekcję, analogiczna konstrukcja byłaby poprawna, np. przed i za domem.
Aby poprawić wyrażenie przed i po obiedzie, można powtórzyć rzeczownik: przed obiadem i po obiedzie albo użyć koreferencyjnego zaimka: przed obiadem i po nim. Podobnie może Pani powiedzieć: w wannie i poza wanną albo w wannie i poza nią.
Zapytam przy okazji: czy ten przykład nawiązuje do przygód wigilijnego karpia, który zamiast czekać biernie na swoją kolej postanowił wyruszyć w świat?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski