w zakresie, z zakresu

Szanowni Państwo,
które określenie jest prawidłowe:
doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce
czy
doktor nauk społecznych z zakresu nauk o polityce?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam.
Różnica znaczeniowa między wyrażeniami w zakresie i z zakresu jest bardzo niewielka.
Z zakresu czegoś znaczy ‘z jakiejś dziedziny’ – badania z zakresu ochrony środowiska (por. Wielki słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego, PWN 2004). W zakresie czegoś znaczy prawie to samo co z zakresu czegoś, czyli ‘w granicach jakiejś dziedziny’.
Uniwersalny słownik języka polskiego PWN pod red. S. Dubisza jako jeden przykładów użycia wyrazu zakres podaje wyrażenie: wykłady zakresu filozofii, a Multimedialny słownik szkolny PWN pod red. M. Bańki – studia w zakresie historii literatury. Jak więc widać, w pewnych sytuacjach konstrukcje te są stosowane wymiennie.
Są jednak sytuacje, w których utarło się używanie tylko jednego z wyrażeń – właśnie w formule wskazującej na poddyscyplinę jakiejś dziedziny nauki występuje tylko w zakresie, a nie z zakresu, choć z punktu widzenia gramatyki poprawne byłyby obie. Ta druga jednak (z zakresu) nie jest stosowana na dyplomach, w życiorysach itp.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski