waga i masa

Szanowna Poradnio!
Od jakiegoś czasu jedno pytanie nie daje mi spokoju: czy wyrazów waga i masa można używać zamiennie? Niektóre słowniki podają te wyrazy jako synonimy. Pani w szkole uczyła nas, że waga to przyrząd do mierzenia masy. Jednak coraz częściej spotykam się z tekstami, w których słowo masa jest zastąpione słowem waga. Stąd moje pytanie: czy wyrażenie przedmiot o wadze x kg jest poprawne, czy jednak powinniśmy mówić przedmiot o masie x kg?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Fizycy, technicy, inżynierowie czynią różnicę między masą i wagą, język ogólny jednak ją zaciera. W podręczniku fizyki spodziewamy się więc sformułowań typu przedmiot o masie 10 kg, ale w innych publikacjach za poprawne należy uważać konstrukcje typu przedmiot o wadze stu ton, por. „Na wieżyczce może wisieć dzwon o wadze co najmniej 300 kg (…)” (Tygodnik Podhalański), „W szpitalu im. Jana Bożego urodził się chłopczyk o wadze 7200 gramów” (Metropol), „Zakładali nam kajdany o wadze trzech kilogramów nie tylko w nocy, ale i w dzień” (Michał Komar, O obrotach losów i ciał), „Dwa kamienie podtrzymują olbrzymi meteoryt o wadze piętnastu ton” (Anna Cechnica, Znak Anny).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski