wcześniej i szybciej

Wymienność znaczenia słów szybciej oraz wcześniej.

Dzień dobry, zacząłem zauważać, że często wymienia się słowo wcześniej na szybciej, np. „Będę trochę szybciej”, „przesunęli termin wystawy i teraz będzie trochę szybciej”. Czy jest to poprawne użycie tego słowa?

Przysłówki w stopniu wyższym wcześniej i szybciej mogą być użyte synonimicznie w języku potocznym, kiedy szybciej oznacza taki sposób reagowania, że ‘coś następuje w krótszym czasie upływającym od wiadomego momentu’, por. np. następujący fragment:

  • W poniedziałek wieczorem i w nocy przez kilka godzin centrum Andrychowa pozbawione było prądu. Na ulicach nie świeciły latarnie. Szybciej niż zwykle zamknięto sklepy.
Adam Wolański