w(e) krwi

W literaturze biologicznej przy omawianiu składu krwi często pojawiają się zamiennie połączenia w krwi i we krwi. Np. stężenie hemoglobiny w krwi (we krwi). Czy rzeczywiście obydwa są poprawne?
Dziękuję.
Obie konstrukcje są poprawne, ale druga – we krwi – jest częstsza. Jest także łatwiejsza w wymowie i to najprawdopodobniej decyduje o jej większej popularności. W przenośnym zwrocie mieć coś we krwi – np. „(…) działaczem trzeba się urodzić, trzeba mieć to we krwi” (za Korpusem Języka Polskiego PWN) – wymiana we na w jest wręcz niemożliwa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski