webmaster, webdesigner

Dzień dobry.
Na pewnym forum webmasterskim rozwinęła się dyskusja o dość błahej sprawie – mianowicie o to, czy słowa webmastering i webdesigning pisze się razem, czy osobno. Jedni upierali się, że razem, inni, że osobno. Inni jeszcze, że jedno razem, a drugie osobno.
Chciałbym upewnić się, jak to dokładnie jest. Spór głównie jest o webmastering i webdesigning, ale chciałbym również uzyskać odpowiedź, czy webmaster i webdesigner na pewno pisze się razem.
Z góry dziękuję. Z góry dziękuję.
Są to słowa angielskie, toteż odpowiedzi należy szukać w źródłach angielskojęzycznych, zaznaczając przy tym, że norma ortograficzna angielszczyzny nie jest tak rygorystyczna jak nasza. W związku z tym wariancja w zapisie jest rzeczą normalną.
Słownik wydawnictwa Merriam-Webster, również w wersji internetowej, podaje zapis webmaster, pozostałych słów jednak nie zna. W związku z tym łącznie powinno się też pisać pochodne od webmaster słowo webmastering. Aby zachować konsekwencję, pisałbym też webdesigner i webdesigning.
W praktyce językowej zapis łączny wyrazów webmaster, webmastering i webdesigner bardzo zdecydowanie przeważa, krótko mówiąc są to słowa złożone, a nie zestawienia słów. Akurat w przypadku webdesigningu częstsza jest pisownia rozłączna, ale widocznie proces zrastania się tych słów jest mniej zaawansowany.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski