wejść do czy w multiwersum

Szanowni Państwo, zastanawiam się nad łączliwością coraz częściej pojawiającego się w popkulturze rzeczownika „multiwersum”. Czy można „wejść do multiwersum” lub „wejść w multiwersum”? Czy wspomniane wyrażenia będą miały różne znaczenia? A może oba są pozbawione większego sensu z semantycznego punktu widzenia? Pozdrawiam serdecznie

Multiwersum (ang. multiverse) stanowi hipotetyczny zbiór wszelkich możliwych wszechświatów, zawierający w sobie wszystko inne. Alternatywne określenia tego pojęcia w polszczyźnie to: metawszechświat, multiświat, multiwszechświat, superwszechświat, ultrawszechświat, wieloświat.

W polszczyźnie zarówno przyimek do, jak i w wraz z użytym po nim rzeczownikiem komunikują kierunek ruchu, którego celem jest zwykle wnętrze obiektu nazywanego przez ten rzeczownik. Czasami oba przyimki mogą być używane wymiennie z określonym rzeczownikiem bez specjalnej zmiany znaczenia, por. np. skoczył do wody albo w wodę, wpadła do bagna albo w bagno, zapuścili się do jaskini albo w jaskinię. Podobnie jest z rzeczownikiem światwszedł do świata albo w świat. Przez analogię do rzeczownika świat można się posługiwać oboma omawianymi tu przyimkami w odniesieniu do multiwersum, przynajmniej do czasu, nim w uzusie nie zacznie wyraźnie dominować jedna z tych konstrukcji.

Adam Wolański