wełen i… bawełen?

Co decyduje o słownikowej kwalifikacji wyrazu bawełna jako pozbawionego liczby mnogiej? Wełnę deklinujemy w obu liczbach; jeśli mamy więc formę wełen, to dlaczego nie i bawełen?
Decyduje wyłącznie zwyczaj, por. osiem wystąpień formy wełen w podkorpusie zrównoważonym NKJP wobec braku wystąpień formy bawełen. W znaczeniu wymienionych rzeczowników nie ma nic, co pozwalałoby używać w liczbie mnogiej jednego z nich, a zabraniało używać drugiego. Zasadniczo oba należą do rzeczowników niepoliczalnych, są bowiem nazwami bezkształtnych materiałów. Można ich jednak używać wtórnie na oznaczenie gatunków lub jednostek miary i wtedy liczba mnoga jest uzasadniona.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski