weń

Dzień dobry.

Proszę o ocenę, czy użycie słowa weń poprawne jest nie tylko tylko w znaczeniu 'w niego', ale również dla liczby mnogiej: 'w nie', np. Zaułki  nie wchodź weń, bo zbłądzisz.

Dziękuję za odpowiedź.

Artur Żmijewski

Szanowny Panie,

weń to skrócona postać wyrażenia w niego, przy czym niego jest tu formą zaimka on, a nie ono. Nie używamy go w odniesieniu do liczby mnogiej – weń nie jest połączeniem w i one (oni).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski