wgląd do dokumentów/ w dokumenty

Jak należy rozumieć zwrot „wgląd w dokumenty”? Czy jest to wyłącznie możliwość przeczytania dokumentu, czy również zrobienia notatki lub skopiowania?

Wgląd do dokumentów/ w dokumenty oznacza możliwość zapoznania się z ich formą i treścią. Nie jest to równoznaczne z możliwością robienia z nich notatek, odpisów albo kopii. Każde z tych działań stanowi odrębną czynność. Mamy w prawie opisane sytuacje, w których można się zapoznać z treścią dokumentu, lecz nie może być on skopiowany. Ocena prawna legalności kopiowania dokumentu zależy od okoliczności, a zwłaszcza od charakteru dokumentu. Nie można np. kopiować dokumentów z klauzulą: tajne, poufne, zastrzeżone.

Adam Wolański