wice-

Szanowni państwo! Jestem ciekawy poprawnej formy zapisu słowa wice (np. wice prezes).Jak to pisać? v-ce, w-ce, vice a może wice? A może jeszcze inaczej?
Dziękuję za odpowiedź i gratuluję bardzo ciekawej strony i inicjatywy.
Pozdrawiam,
Paweł Gosk
Cząstkę wice piszemy łącznie, a więc np. wiceprezes, a nie wice prezes. Skracamy nie samo wice-, lecz cały wyraz, np. wiceprez. zamiast wiceprezes lub wicemin. zamiast wiceminister. W prasie spotyka się zapisy typu V-ce Prezes Zdzisław Nowak lub v-ce min. Jan Kowalski, rzadziej np. w-ce Burmistrz Tadeusz Janas, ale stoją one w sprzeczności z pełnym zapisem tych samych nazw, dlatego ich nie polecamy.
Można podejrzewać, że za upowszechnianiem się skrótu v-ce kryje się chęć dodania sobie (lub komuś) powagi. Gdy ktoś podpisuje się słowem wiceminister, to widać, że ma tylko jeden tytuł i to „pośledni” w porównaniu z ministrem. Gdy zaś podpisuje się słowami v-ce minister, to ma dwa tytuły, pierwszy obcy i przez to budzący szacunek, a drugi – o stopień wyższy niż poprzednio!
Mirosław Bańko