wice-

 
wice-
29.06.2001
Szanowni państwo! Jestem ciekawy poprawnej formy zapisu słowa wice (np. wice prezes).Jak to pisać? v-ce, w-ce, vice a może wice? A może jeszcze inaczej?
Dziękuję za odpowiedź i gratuluję bardzo ciekawej strony i inicjatywy.
Pozdrawiam,
Paweł Gosk
Cząstkę wice piszemy łącznie, a więc np. wiceprezes, a nie wice prezes. Skracamy nie samo wice-, lecz cały wyraz, np. wiceprez. zamiast wiceprezes lub wicemin. zamiast wiceminister. W prasie spotyka się zapisy typu V-ce Prezes Zdzisław Nowak lub v-ce min. Jan Kowalski, rzadziej np. w-ce Burmistrz Tadeusz Janas, ale stoją one w sprzeczności z pełnym zapisem tych samych nazw, dlatego ich nie polecamy.
Można podejrzewać, że za upowszechnianiem się skrótu v-ce kryje się chęć dodania sobie (lub komuś) powagi. Gdy ktoś podpisuje się słowem wiceminister, to widać, że ma tylko jeden tytuł i to „pośledni” w porównaniu z ministrem. Gdy zaś podpisuje się słowami v-ce minister, to ma dwa tytuły, pierwszy obcy i przez to budzący szacunek, a drugi – o stopień wyższy niż poprzednio!
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!