widzialność czy widoczność?

W prognozach pogody mówi się obecnie o widzialności (wynoszącej x metrów), natomiast dawniej była to widoczność, co chyba bardziej zgadzało się z rzeczywistością, bo przedmioty we mgle czy deszczu nie stają się niewidzialne, tylko niewidoczne (z pewnej odległości). Proszę o opinię.
Widoczne jest to, co widać, a widzialne – to, co można zobaczyć. Różnica jest subtelna, dla prognozy pogody nieistotna. Słownikowe definicje widzialności i widoczności są bardzo podobne lub wręcz identyczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Zgodnie z informacjami, które posiadam, widoczność odnosi się do obiektów, które mieszczą się w zasięgu naszego wzroku. Widoczność w mieście pogarszają bloki, w lesie drzewa. Żeby poprawić widoczność można wdrapać się na drzewo, na wzniesienie, wejść na dach budynku.
    Natomiast widzialność odnosi się do cech fizycznych powietrza – głównie zamglenia. Także cech przejrzystości wody. Na lotniskach dokonuje się nawet pomiarów widzialności (monitoring widzialności). Podobnie w marynarce – każdy marynarz dokładnie czuje różnicę pomiędzy widocznością (na pełnym morzu jest to horyzont), a widzialnością mierzoną w skali od 0 do 9 dotyczącą przejrzystości powietrza.
    Pan Profesor wspomniał także o niewidzialności i niewidoczności. Samolot może być niewidoczny, bo został ukryty przed naszym wzrokiem, jest poza zasięgiem wzroku (na przykład w zamaskowanym hangarze w lesie) – samolot niewidzialny (na przykład niewidzialny dla radarów) jest wtedy, kiedy nasze oczy czy radary nie widzą go, choć powinny, bo jest teoretycznie w zasięgu wzroku, radaru. Na tej samej zasadzie czarodziej niewidoczny to taki, który jest poza zasięgiem wzroku (bo schował się w szafie) – niewidzialny natomiast stoi obok nas, ale ukrył się przed naszym wzrokiem za sprawą czapki niewidki lub peleryny zapewniającej niewidzialność właśnie. Kiedy mówimy, że ktoś jest na widoku, dokładnie wiemy, co mamy na myśli. Osoba ta nie była wcześniej niewidzialna, tylko niewidoczna, a teraz jest na widoku. Kiedy w kościele słyszymy o „wszystkich rzeczach widzialnych i niewidzialnych\'\', także rozumiemy, że nie są to rzeczy ukryte za ścianą, tylko takie, których po prostu nie widać.
    Pewne podstawowe definicje dotyczące widzialności można znaleźć na Wikipedii pod hasłem widzialność.
    Przemysław Treszczotka
    Dziękujemy za wartościowy dopisek do odpowiedzi profesora Bralczyka z 8 lutego 2002 (system zmienia daty, dlatego wyjaśniamy, że chodzi o odpowiedź sprzed lat).
    Redakcja