wielka litera

Chciałabym zapytać o zapis nazwy typu rakiety w tekście – w cudzysłowie bądź bez? Chodzi konkretnie o rakiety Patriot lub rakiety „Patriot”. Czy też powinnam napisać rakiety typu „Patriot”? Podobna wątpliwość dotyczy transporterów Rosomak bądź „Rosomak”. Zapis bez cudzysłowu wydaje mi się błędny.
Nazwy własne tego rodzaju mogą być zapisywane w cudzysłowie, ale nie jest to konieczne, skoro wyróżniamy je w pisowni wielką literą. Wniosek: najlepiej pisać rakiety Patriot, transportery Rosomak.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski