wielkanocny

Szanowni Państwo!
Nie wiem, jak napisać: święta Wielkanocne czy Święta Wielkanocne oraz wielkanocny poniedziałek czy Wielkanocny Poniedziałek albo Poniedziałek Wielkanocny? W słowniku ortograficznym nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.
Z poważaniem,
Anna Wojewódzka
Wielkanoc piszemy wielką literą, ale pochodny przymiotnik małą. Przepisy ortograficzne pozwalają wprawdzie używać wielkiej litery ze względów uczuciowych, ale nie należy swobody tej nadużywać. Pisownia Święta Wielkanocne lub Poniedziałek Wielkanocny jest zatem dopuszczalna, ale nacechowana. Aby jej używać, trzeba mieć ważne powody.
Mirosław Bańko